FACEBOOK

12. Uruguay-Argentina

Uruguay je země na východním pobřeží mezi Brazílií a Argentinou. Příroda v Uruguay je hodně podobná naší, také hodně evropských přistěhovalců zůstalo v Uruguay a nepokračovali dále do vnitrozemí J. Ameriky. Silniční síť je vynikající, města a vesnice čistá a hodně evropská. My jsme projeli tuto zem od severu k jihu. Spali jsme v lesích a na farmách.
Na Uruguay je úžasná jedna věc, místní lidé používají a vlastní mnoho veteránů. Je zde běžné potkat v silničním provozu vozy z před válečných let. To jistě ocení milovníci historických vozidel.

Pro nás Uruguay sloužila jako tranzitní země zpět do Argentiny. Hranice přejíždíme na jihozápadě a napojujeme se na dálnici zpět do Buenos Aires. Čeká nás dlouhá a nezáživná cesta z B.A. na jih do Patagonie. Týden jedeme 3500km pořád rovně, kolem nás pouze pampa všude podél silnice plot. To znamená, že najít plac na spaní je dost obtížné. Pro motorkáře je tato cesta náročná o to víc, že z jihu fouká velmi silný vítr.

Byli jsme rádi, že máme tento úsek naší cesty za sebou. Jižní cíp jihoamerického kontinentu si rozdělily dvě země Argentina a Chile. My musíme proto přejet do Chile a po 300km opět vjet do Argentiny. Míříme totiž do Ushuaia což je Argentinské město položené na nejjižnějším cípu tohoto kontinentu. Argentinci ho nazývají Fin El Mundo (konec světa) i pro nás je toto město nejjižnější bod cesty kolem světa.

Konečně zmizely pampy a my projíždíme nádherné hory a kempujeme u průzračných jezer. Několikrát zažíváme dokonce sněhovou vánici a teplota se pohybuje kolem 10°C přes den a do 5°C v noci. Ushuai nás vítá nádherným počasím. Hledáme kemp, abychom zaparkovali auto a mohli projít město. Cestovatelé zde čeká mnoho možností jak si prohlídnout okolní ostrovy a pro ty movitější není problém navštívit Arktidu, která je opravdu kousek.

Městské muzeum v Ushuai je nádherné, vřele doporučuji všem. Dozvíte se v něm, že toto město bylo vlastně založeno jako vězeňská kolonie. Začátky výstavby města musely být hrozné. Týden jsme trávili prohlídkou města a okolí. Doporučuji hory nad Ushuai. Absolvovali jsme krásný trek do těchto hor. Nadešel čas odjezdu a nám se moc nechce. V lese u Ushuai trávíme poslední noc a seznamujeme se s dvěma argentinskými stopaři. Kluk a holka, studenti míří stejným směrem jako my. Bereme je a dva dny s námi jedou směrem na Punta Arenas. Vysazujeme je na křižovatce měníme si adresy a naše cesty se rozdělují.

Dorážíme do malého rybářského městečka Puerto Natales. Je to krásné místo. Čistá voda v zálivu svěží vzduch, přátelští lidé to vše vám nabízí tato část chilské Patagonie. Trávíme zde tři dny. Jedna z našich baterií v autě už úplně odešla, proto musíme koupit novou. Jedeme do obchodu s autodíly a u benzinové pumpy potkáváme tři stopaře z Polska. Domlouváme se, že pojedou s námi do hor, kde jsou vrcholky Torres del Paine. Tento přírodní skvost je asi 50km od P. Natales směrem na sever.

Národní park Torres del Paine je opravdu  fantastický. Absolvujeme společně s klukama trek po národním parku. Kluci jsou na cestách už 14 měsíců procestovali Austrálii, přiletěli do Buenos Aires a stopem se dostali až do Puerto Natales. Dohodli jsme se, že můžou jet s námi protože máme stejnou cestu na sever. Vrátili jsme se zpět do Argentiny a pokračovali po silnici číslo 40 směrem k horám, kde je vrchol FitzRoy. Další přírodní klenot této části Patagonie.

Cestou na FitzRoy se zastavujeme u známého ledovce Moreno. Jeden z mála ledovců na světě, který netaje ,ale naopak se zvětšuje je úžasné sledovat z blízkosti jak se olupují mnohdy několika tunové kusy ledu a řítí se do jezera. Musím říci, že Patagonie je pro mne jedna z nejkrásnějších částí světa. Pokračujeme po prašné silnici číslo 40 směrem do Argentinského města Mendoza.


Tato oblast je proslulá vynikajícím vínem. Každý večer testujeme lahvinku vína.Dobre se pak usina.:-)Kluci z Polska jsou super.Stejna krevni skupina jako my,kazdy vecer vypravime dlouho do noci pribehy z cest.Kolem nas jen Hory a divocina.Co vic si muzeme prat.Opoustime oblast Mendozy a smerujeme do nar.parku Aconkagua.Zde je nejvyssi hora J.Ameriky (Aconkagua 6959m).Trek na tuto horu je sice mozny,ale my ho neabsolvujeme,dostavame se az do vysky 4800m,ale pak sestupujeme a jedeme smerem na Chilskou hranici.Tim nadobro opoustime Argentinu.

Další povidani pisneme z Chile. Milan a Karlos

Leave a Reply

Visitors

Free counters!

www.toyota-adventure.com

Im memoriam Milan Elznic 1965 - 2016